Sukcesy:
Mistrzostwo Polski - 1979/80
1/2 finału Pucharu Polski - (x5) - 1951/52, 1962/63, 1965/66 (rezerwy), 1972/73, 1978/79
wice MP juniorów U-19 - (x2) - 1954, 1974

Historia (Wikipedia)

Klub powstał 21.02.1919 w Bytomiu. Jego założycielami byli: Wiktor Maks (Prezes), Wiktor Kostka, Józef Matusik, Ignacy Tyrol II, Jan Pakuła, Jan Skrzypek, Robert Kostoń. Pierwszy mecz Szombierki rozegrały wiosną 1920 roku pokonując Polonię Bytom 4:1. Mecz odbył się na boisku gdzie obecnie znajduje się plac Jana III Sobieskiego. Klub początkowo grał w rozgrywkach niemieckich na niższym szczeblu. Do końca II wojny światowej został zamknięty. Po wojnie - w 1945 roku klub reaktywowano pod nazwąRobotniczy Klub Sportowy Szombierki. Pierwszy raz w polskiejI lidze klub wystąpił w1947 roku. W 1949 roku miał miejsce mecz klubu zWisłą Kraków. Jedenastka Szombierek w pierwszych minutach zdobyła dwie bramki, które przesądziły o losach pojedynku. Mecz ten wywołał rekordowe zainteresowanie wśród załogi kopalni. Zanosiło się nawet na to, że kopalnia będzie musiała całkowicie stanąć i kierownictwo szukało rozwiązania wybrnięcia z tej sytuacji. Postanowiono zapewnić górnikom pracującym w podziemiach bieżącą informację za pośrednictwem specjalnej transmisji. Była to najprawdopodobniej pierwsza w dziejach górnictwa transmisja sportowa. W sezonie 1964/1965 klub wywalczył wicemistrzostwo Polski. 15 lat później klub w sezonie 1979/1980 sięga po Mistrza Polski, natomiast rok później - w sezonie 1980/1981 zdobywa 3 miejsce. Pierwszy mecz o Superpucharu Polski planowano zorganizować22 czerwca 1980 roku, w którym miała zagrać drużyna Szombierki Bytom (Mistrz Polski) oraz Legia Warszawa (zdobywca Pucharu Polski). Ostatecznie jednak - z nie do końca jasnych dziś powodów - do niego nie doszło. Ogólnie drużyna Szombierki Bytom grała w ekstraklasie 25 sezonów, rozegrała 702 mecze i 235 razy zwyciężyła. Jest na 17 miejscu w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy.

7lipca 1997 z inicjatywy władz miasta i szefów Bytomskiej Spółki Węglowej doszło do połączenia sekcji piłkarskich Szombierek z lokalnym rywalem – Polonią. Na bazie tych dwóch utytułowanych klubów miał powstać jeden silny. Niestety, wewnątrz władz nowego tworu szybko doszło do konfliktów i 30 listopada 2008 fuzja dobiegła końca. W 2005 roku wskutek problemów finansowych i kadrowych klubu planowano kolejną fuzję – tym razem z GKS Katowice, do której nie doszło.16 marca 2007 z powodów finansowych i braku zaangażowania ze strony piłkarzy, Zarząd klubu wycofał drużynę seniorów z rozgrywek klasy okręgowej i skupił się wyłącznie na szkoleniu młodzieży. 4 lipca 2007 nastąpiło przejęcie obiektów sportowych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu TS Szombierki dalej będzie korzystał z części obiektów w formie wypożyczenia. Nastąpiła reaktywacja drużyny seniorów - skład zgłoszony do B-klasy. Sezon 2007/2008 w B-klasie drużyna zakończyła na I miejscu i awansowała do A-klasy. Sezon 2008/2009 przeszła przebojem i ponownie awansowała tym razem do Ligi Okręgowej, gdzie po dwóch sezonach walk, awansowała do IV ligi.

Aktualnie Pierwsza drużyna Seniorów występuje w III lidze opolsko - śląskiej, natomiast rezerwy w bytomskiej B - klasie.

Wiadomości (utwórz nową)